Chór Parafii św. Maurycego
powstał we współpracy miłośników i pasjonatów muzyki:
mgr Łukasza Romanka,
absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu
i organisty naszej Parafii,
oraz Krzysztofa Zawadzkiego,
absolwewnta Wydziału Wokalnego
Państwowej Szkoły Muzycznej.

Swoim bogatym repertuarem śpiewów wielogłosowych Chór Parafi św. Maurycego uświetnia najważniejsze wydarzenia i uroczystości kościelne, patriotyczne oraz parafialne.

Do chóru Parafialnego może dołączyć każdy,
ponieważ każdy kto śpiewa ten się również modli!

Zapraszamy wszystkich chętnych
na spotkania i próby chóru
we
wtorki o godz. 19.00.

„Zacznij od Bacha”

30 czerwca po wieczornej Mszy w Kościele Św. Maurycego odbył się oczekiwany przez melomanów koncert organowy. Może to niezbyt precyzyjne określenie, gdyż oprócz organów, na których grał nasz organista – Łukasz Romanek – inicjator koncertu, wystąpili zaproszeni przez niego goście: Małgorzata Węgrzyn - Krzyżosiak (sopran) i Łukasz Gaj (tenor).

Ksiądz Łukasz ciepłymi słowami przywitał i przedstawił wykonawców oraz program koncertu, na którym znalazły się takie utwory typowo organowe, jak: Toccata i fuga d- moll Johanna Sebastiana BachaBWV 565, Improwizacja organowa Mieczysława Surzyńskiego na temat pieśni religijnej "Święty Boże", Toccata ze Suity gotyckiej op. 25 Leona Boëllmanna -  oraz przy akompaniamencie organowym zaproszeni śpiewacy zaintonowali : "Ave Maria" Franciszka Schuberta, "Panis angelicus" Cesara Francka, "Ave verum" Karla Janssena.

„Zacznij od Bacha” - zaśpiewały w myślach słowa piosenki Zbigniewa Wodeckiego, nim zapowiedziano występ artystów. I spełniło się życzenie – na początek zabrzmiała Toccata i fuga d – moll J. S. Bacha. Całą siłą i mocą zagrzmiała pełnią dźwięków wydobywających się spod mistrzowskich rąk i nóg naszego wykonawcy – Łukasza Romanka. W jednej chwili mogliśmy poznać błyskotliwą technikę i ducha wykonywanego utworu, wrażliwość i dogłębne zrozumienie siły muzyki Bacha. Organista, swoją wirtuozerią przeniósł nas w cudowny świat dźwięków, których dynamika, melodia i barwa nie tylko poruszyły serca słuchaczy, ale napełniły drżeniem święte mury Kościoła. Optymalne wykorzystanie instrumentu i niezwykłą swobodę wykonania mogliśmy podziwiać również w przejmującej Improwizacji organowej Mieczysława Surzyńskiego na temat pieśni religijnej "Święty Boże" oraz wionącej pięknem majestatycznego średniowiecza toccacie ze „Suity gotyckiej”  Leona Boëllmanna.

Wszystkie utwory organowe zagrane przez Łukasza Romanka ukazały jak niezwykłe możliwości mają organy, szczególnie, jeśli chodzi o nasze – maurycjańskie, które od dawna czekały na takiego utalentowanego muzyka mogącego wydobyć z nich cały potencjał.

Teraz kilka słów na temat strony wokalnej koncertu. Repertuar i wykonanie utworów przez sopranistkę – Małgorzatę Węgrzyn - Krzyżosiak i tenora Łukasza Gaja były prawdziwą ucztą dla ucha. Szczególnie „Panis angelicus”  Cesara Francka – przepiękny hymn z liturgii Bożego Ciała do Jezusa ukrytego w Hostii, śpiewany w duecie, niczym w chórze aniołów, zwracał naszą uwagę i  miłość na Tego, który był głównym Dawcą, Słuchaczem i Gospodarzem tej cudownej muzyki, bo to w murach Jego świątyni mogliśmy nią się raczyć.

Koncert trwał około godziny, która minęła niepostrzeżenie. Mimo nielicznej grupki słuchaczy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i owacją na stojąco.

Na pytanie „Czy koncert nam się podobał?” odpowiedź może być tylko jedna:

Tak, bardzo! Dziękujemy i prosimy o więcej!

Miłośniczki Muzyki

Czwartek, Wielki Tydzień