Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w trosce o ochronę i wsparcie osób starszych w okresie pandemii koronawirusa uruchomiło Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Celem tej inicjatywy jest zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb osób, które z racji wieku powinny ograniczyć wychodzenie z domu. W ramach ww. akcji seniorzy, powyżej 70 roku życia, dzwoniąc pod numer infolinii 22 505 11 11, będą mogli otrzymać pomoc ze strony pracowników pomocy społecznej w dostarczeniu produktów pierwszej potrzeby, takich jak żywność oraz środki ochrony osobistej.

Urząd Miejski Wrocławia zachęca, by w czasie epidemii, dla bezpieczeństwa własnego i swoich najbliższych, załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu za pośrednictwem Telefonicznego Centrum Obsługi Mieszkańca (Tel 71 777 77 77 – czyli 71 i siedem siódemek) lub platformy ePUAP.

Szczegóły o tym, co można załatwić zdalnie, znajdą Państwo na portalu miejskim wroclaw.pl w zakładce: urzadonline.

Zawsze najlepiej wcześniej sprawdzić czy wizyta osobista jest konieczna.

Urząd Miejski Wrocławia przygotował zestaw programów, których celem jest finansowe wsparcie mieszkańców miasta w wymianie starych pieców węglowych. 

Miasto oferuje bezzwrotne dotacje na nowe systemy ogrzewania, na wymianę okien, a także dopłaca do rachunków po wymianie ogrzewanie.

Więcej informacji na stronie zmienpiec.pl lub pod numerem Telefonicznego Centrum Obsługi Mieszkańca (71) 7777 777

Mimo wielokrotnych apeli policjantów, nadal wykazujemy zbyt duże zaufanie do osób, które znamy jedynie jako głos w słuchawce telefonu. Oszuści kradnący metodą „na policjanta” bądź „ na członka rodziny” praktycznie codziennie dzwonią do starszych osób, próbując wyłudzić ich wieloletnie oszczędności. Nawet w obliczu zagrożenia epidemicznego kontynuują swoją niemoralną działalność. Niestety w ostatnim czasie na terenie Wrocławia miały miejsce kolejne oszustwa.

 

Pamiętajmy! Nawet teraz, kiedy walczymy z epidemią, przestępcy wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują wszelkie metody, aby wejść w posiadanie nie swojej własności. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób, zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji. W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się za np. policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

 

Apelujemy również do bliskich Seniorów, żeby przestrzegli swoje Babcie i Dziadków przed oszustami, którzy w zależności od sytuacji modyfikują swoje metody działania.

Święta

Wtorek,
Rok B, I
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
806