Kościół wierzy i naucza, że wśród siedmiu sakramentów istnieje jeden specjalnie przeznaczony do umocnienia osób dotkniętych chorobą, mianowicie – namaszczenie chorych. W Katechizmie czytamy, że święte namaszczenie chorych zostało ustanowione przez Pana Jezusa jako prawdziwy i właściwy sakrament Nowego Testamentu. O nim to wspomina św. Marek Ewangelista, niejako zapowiadając go: „Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.„ (Mk 6,13), natomiast św. Jakub Apostoł i brat Pański w swoim liście poleca święte namaszczenie wiernym i ogłasza je jako istniejące w Kościele: „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.” (Jk 5,14-15)

Na kartach Ewangelii dostrzegamy Pana Jezusa współczującego chorym i uzdrawiającego ich. Sam mówi, ze zdrowi nie potrzebują lekarza, a On przychodzi do chorych. Chrystus tak bardzo współczuje cierpiącym, że utożsamia się z nimi: „byłem chorym, a odwiedziliście Mnie” (Mt 25,36). Jezus nie tylko uzdrawia z choroby fizycznej, ale też często uzdrawianemu odpuszcza grzechy, jak to było z paralitykiem, którego czterech dobrych ludzi przyniosło na noszach do Zbawiciela (Mk 2, 1-12). Pan Jezus zawsze żąda wiary od chorych lub od tych, którzy proszą o ich uzdrowienie. Uzdrawiając posługuje się też znakami, jak dotknięcie śliną i nałożenie rąk, nałożenie błota i obmycie oczu. Pan Jezus nie uleczył wszystkich chorych, ale Jego znaki wskazywały na nadejście Królestwa Bożego, w którym będziemy mogli być uzdrowieni z największej choroby – z grzechu.

 

W naszej Parafii

W każdą I sobotę miesiąca od godz. 8:30 księża odwiedzają chorych w domach z posługą sakramentalną.

Prosimy rodziny zainteresowanych osób, które pragną być objęte tą posługą, o zgłoszenie się do księdza w kancelarii bądź w kościele.

Na czas epidemi COVID-19 nie odwiedzamy regularnie chorych - udajemy się do nich na wyraźną prośbę najbliższej rodziny.

 

Jak przygotować mieszkanie?

Co należy przygotować na przybycie kapłana do domu chorego?

- stolik nakryty białym obrusem, na nim krzyż, obok zapalona świeca,

- spodeczek, na nim nieco waty lub chleba,

- woda święcona,

- szklanka z wodą i łyżką dla chorego,

- ręczniczek.

 

 

Pamiętajmy o godnym przyjmowaniu sakramentu. Domownicy wraz z kapłanem i chorym niech soię wspólnie pomodlą przed przybyciem kapłana.

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
2537