Menu

Polecamy strony

   

  PRZYGOTOWANIA W RODZINNE

   

  Pierwsza Komunia Święta to dla dziecka i dla jego rodziców szansa na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. Jest to równocześnie szansa do odnowienia życia wiary całej rodziny. Szkoda przegapić taki czas, bo on już nie wróci. Wykorzystany pomoże osiągnąć co najmniej trzy wspaniałe rzeczy. Po pierwsze, dla rodziców jest wspaniałą okazją do pogłębienia i ożywienia swojej osobistej wiary. Po drugie, w tym czasie jest szczególna  szansa na to, aby dziecko poczuło się bratem lub siostrą w wierze swojego mamy i taty, bo przecież wiara normalnie żyje i rozwija się tylko we wspólnocie wierzących. Wreszcie po trzecie, rodzice mogą istotnie – więcej niż ksiądz czy katechetka, którzy mają jakby niebyło sporadyczny kontakt – dopomóc dziecku do tego, żeby wiara stała się dla niego czymś bardzo ważnym i bardzo własnym.

              Zgłaszając dziecko do przygotowania się do Pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej, warto uświadomić sobie odpowiedzialność, jaka spoczywa na rodzicach, za chrześcijańskie, religijne wychowanie dziecka. Nauczenie pacierza, przyjście na Boże Narodzenie zobaczyć szopkę i dekoracje czy udział w poświęceniu koszyczka na Wielkanoc to mało, zdecydowanie za mało!

  Pomocą w wypełnianiu tego obowiązku jest uczestnictwo razem z dzieckiem we Mszy Świętej w każdą niedzielę, uroczystość i święto nakazane, szczególnie tej Mszy, podczas której homilia głoszona jest specjalnie dla dzieci i z ich udziałem.

  Świętowanie niedzieli i dni świętych nie kończy się jedynie na udziale we Mszy Świętej. Warto wykorzystać ten czas na lekturę Pisma Świętego – może w postaci komiksu czy dobrego filmu animowanego – aby dziecko lepiej poznało i uświadomiło sobie to, co Bóg czynił poprzez wieki dla ludzi.

  Niech ten niedzielny dzień przepleciony będzie częstszą modlitwą:

  - poranną i wieczorną – jako podziękowanie za dzień, który jest pamiątką Zmartwychwstania Jezusa;

  - przy posiłkach, szczególnie wspólnym rodzinnym obiedzie, kiedy to tato z mamą dziękują za wszystko, co otrzymali od Boga: wzajemną miłość małżeńską, za dzieci, które są ich wspólną radością, za pracę minionego tygodnia, która pozwoliła zdobyć środki na zapewnienie przyszłości całej rodziny.

              Niech niedziela będzie dniem na rozmowy na temat wiary, lekturę czasopism religijnych dla dzieci, np. Mały Gość Niedzielny, Mały Przewodnik Katolicki, Anioł, Ola i Jaś, Mały Rycerz Niepokalanej czy Dominik – ten tytuł szczególnie poświęcony jest dzieciom przygotowującym się do I Komunii. Warto zatroszczyć się o to, by ta prasa religijna była na wyciągnięcie ręki dziecka – może warto zaprenumerować jeden czy dwa tytuły. Pomocne mogą okazać się także programy telewizyjne o tematyce religijno-rodzinnej, jak np. Ekspres rodzinny czy Ziarno.

              Niedziela może być dniem wspólnej zabawy – by ukazać dziecku radość i szczęście, jakie daje Bóg, który stawia obok nas drugiego człowieka. W zdrowym ciele, zdrowy duch – mówi przysłowie; po niedzielnym obiedzie, podwieczorku warto wyjść na rodzinny spacer, aby podziwiając stworzony świat ukazać Boga, który objawia się w pięknie stworzenia: roślin, zwierząt (mamy we Wrocławiu kilka parków miejskich, ogród botaniczny, zoo) czy nawet dzieł architektury i techniki – które pokazują potęgę intelektu człowieka, najdoskonalszego stworzenia.

  Warto pomóc dziecku w przyswojeniu sobie podstawowych modlitw i prawd wiary  (z zakresu nauczania religii w klasach 1-3 szkoły podstawowej) tak,  aby nie tylko umiało recytować modlitwy, ale je rozumiało (do takich rozmów rodzic też winien być przygotowany).

  W trakcie roku przygotowań do I Komunii Świętej należy rodzinnie wraz z dzieckiem uczestniczyć w różnych nabożeństwach: różańcowych w październiku, Roratach w czasie Adwentu, rekolekcjach przed Bożym Narodzeniem, drodze krzyżowej czy gorzkich żalach w czasie Wielkiego Postu, rekolekcjach przed Wielkanocą.

  Odbywać się będą także spotkania organizacyjne dla rodziców, również z krótkim przesłaniem duchowym (dzieci w tym czasie powinny pozostać w domu pod opieką starszego rodzeństwa, dziadków czy kogoś z najbliższej rodziny).

   

  PRZYGOTOWANIA W PARAFII

  WYMAGANIA FORMALNE

  zgłoszenie dziecka następuję przez wypełnienie Deklaracji rodziców dziecka komunijnego w kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia do dnia 28.09.2019.

  dzieci nieochrzczone nie mogą przyjąć innych sakramentów (por. Kodeks Prawa Kanonicznego  kanony 849, 864, 867 §1; Katechizm Kościoła Katolickiego  1213, 1231-1233, 1246-1251; 1257).

  rodzice/prawni opiekunowie przekazują oryginalną pełną Metrykę chrztu świętego, którą uzyskują w kancelarii parafialnej, gdzie ochrzczono dziecko; dzieci ochrzczone w parafii św. Maurycego są zwolnione z przedstawienia niniejszego dokumentu.

  dzieci mieszkające poza parafią św. Maurycego przygotowują się i przyjmują sakramenty w parafii zamieszkania; jeśli przedstawią Zgodę na przygotowanie i przyjęcie sakramentów poza parafią zamieszkania zostaną wpisane na listę dzieci komunijnych w tutejszej parafii.

  dziecko zostaje wpisane na Listę dzieci komunijnych w momencie przedstawienia wszystkich koniecznych dokumentów.

   

  28.09.2019, sobota, godz. 10:00

  Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci komunijnych

    

  Niedzielne Msze Święte

  – zachęcamy do udziału w Mszach z udziałem dzieci, godz.10.30

  – po Eucharystii dzieci otrzymują obrazki z fragmentem Ewangelii i zadaniem; obrazki zachowują dla siebie, odcięte rozwiązania rodzice przekazują na spotkaniach rodziców.

    

  Nabożeństwa różańcowe

  od poniedziałku do soboty, godz. 18.00; w niedziele, godz. 18.30

  – potwierdzeniem uczestnictwa są plansze z obrazkami, które należy złożyć do 8.11.2019

    

  6.10.2019, Niedzielna Msza Święta, godz. 10.30

  – Przekazanie poświęconych różańców misyjnych podczas Mszy świętej

   

  27.10.2019, Niedzielna Msza Święta, godz. 10.30

  – po zakończeniu Mszy Świętej w sali Domu Parafialnego spotkanie z przedstawicielem zakłady krawieckiego szyjącego liturgiczne stroje komunijne. Należy przybyć z dzieckiem, aby można było pobrać miary. Należy mieć ze sobą gotówkę, aby wpłacić zadatek. 

   

  16.11.2019, sobota, godz. 10.00

  Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci komunijnych

    

  Podczas spotkania z rodzicami została przedstawiona Oferta fotograficzna:

              - płyta z fotorelacją z całej uroczystości komunijnej

  - 3 fotografie (13x18cm) w kartonowym albumie: zdjęcie grupowe, zdjęcie z momentu przyjęcia Komunii i zdjęcie indywidualne (portretowe – dziecko zgłasza się do wyznaczonego miejsca przez fotografa przed lub po Mszy komunijnej)

  - cena zestawu to 70 zł od osoby

  - jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe życzenia odnoście do zdjęć należy skontaktować się z; Justyna Urban-Malina, tel. 695 070 107, e-mail: , FB: JustynaUrban-Malina.pl

   

   

  Roraty

  od poniedziałku do piątku, godz. 18.30

  – plansze z obrazkami z rorat oddać należy na spotkaniu rodziców w styczniu

   

   

  8.12.2019, Niedzielna Msza Święta, godz. 10.30  

  – Przekazanie poświęconych medalików Matki Bożej podczas Mszy Świętej

  rozpoczęcie rekolekcji adwentowych

   

   

  9-11.12.2019, Rekolekcje adwentowe

  od poniedziałku do środy, godz. 17

  – obrazki z rekolekcji oddać należy w środę, na koniec rekolekcji

   

   

  22.12.2019, Niedzielna Msza Święta, godz. 10.30   

   

   

  18.01.2020, sobota, godz. 10:00

  Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci komunijnych  29.02.2020, sobota, godz. 10:00

   

  – Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci komunijnych


   

   

  UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ

   

  17 V 2020 r., godz. 10.30

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Święta

  Poniedziałek, II Tydzień zwykły
  Rok A, II
  Dzień Powszedni albo wsp. św. Fabiana, papieża i męcz. albo wsp. św. Sebastiana, męcz.

  Licznik

  Liczba wyświetleń:
  3084138